Dom i ogród

Na czym polega piaskowanie? Kiedy z niego skorzystać?

Piaskowanie jest jedną z metod czyszczenia powierzchni oferowaną na terenie Łodzi. Warto dodać, że jest to metoda bardzo skuteczna. Polega ona na wykorzystaniu materiału ściernego (nazywanego „ścierniwem”), wyrzucanego pod ciśnieniem wraz ze sprężonym powietrzem lub cieczą. Dzięki piaskowaniu można oczyścić różne powierzchnie zarówno z brudu jak i ze starych powłok malarskich, lakierniczych ora resztek tynku. Jako materiał czyszczący wykorzystuje się często sam piasek, jak również garnet, kulki szklane różnej wielkości czy śrut – w zależności od możliwości i potrzeb.

Usługa piaskowania składa się z trzech etapów:

  1. Zostają usunięte stare powłoki i zanieczyszczenia z powierzchni.
  2. Ujednolicanie, wygładzanie powierzchni.
  3. Nadanie powierzchni pożądanej chropowatości.

Po zakończeniu procesu piaskowania, powierzchnia obrabiana może zostać poddana dalszym czynnościom takim jak malowanie czy laminowanie. Dzięki uzyskaniu odpowiedniej szorstkości, zwiększa się przyczepność farby.

Po co wykonuje się piaskowanie?

Efekt tego procesu można porównać w pewnym stopniu do szlifowania powierzchni. Nie sprawia problemu czyszczenie piaskowaniem trudno dostępnych miejsc takich jak zakrzywienia czy rogi. Usługa piaskowania w Łodzi umożliwia też długie utrzymywanie się czystości powierzchni. Stosuje się ją także do metali, ponieważ usuwa ślady rdzy spowodowanej korozją przez negatywne czynniki atmosferyczne. Pozwala na uzyskanie efektu postarzenia nowej cegły, zmatowienia szkła, zmianę formy danej powierzchni (wygładzenie, nadanie pożądanej chropowatości). Piaskowanie stanowi też czynność poprzedzającą nałożenie farb lub laminowanie, o czym było wspomniane już wcześniej. Wynika stąd, że piaskowanie jest procesem bardzo uniwersalnym, gdyż ma swoje zastosowania w wielu przypadkach.

Na co warto być czujnym przy piaskowaniu?

Do wykonania usługi piaskowania możliwe jest użycie różnego rodzaju ścierniwa. Przykładowo na halach stosuje się śrut (co skutkuje nazwą procesu jako „śrutowanie”). Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony dróg oddechowym osobom wykonującym zabieg piaskowania, aby nie dopuścić do powstania chorób systemu oddechowego takich jak pylica. Służy do tego odpowiednio zbudowana odzież ochrona przeznaczona do tego typu czynności. Stąd też ważny jest dobór odpowiedniego środka czyszczącego. Jednak nie tylko samo ścierniwo może stanowić potencjalne zagrożenie, lecz również odpady powstające podczas wykonywania procesu piaskowania. W trakcie czyszczenia zdarte z powierzchni zostają resztki rdzy, farby i innych zanieczyszczeń. Także należy wziąć pod uwagę sam rodzaj powierzchni, który poddawany jest czynności piaskowania. Z tego wynika konieczność stosowania adekwatnych środków ochrony osobistej przez wykonawców usługi oraz przestrzegania przepisów BHP w trosce o życie i zdrowie swoje, a także osób narażonych na bezpośrednie działanie produktów czyszczenia powierzchni materiałem ściernym.

Łódź zapewnia szeroki wybór fachowców świadczących usługi piaskowania – https://saw-bud.net/piaskowanie/. Zadbają oni o wyczyszczenie zabrudzonej lub zardzewiałej powierzchni, podkreślenie jej kształtu i faktury oraz przygotują ją do malowania lub laminowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *